Голяма част от хората вече са запознати с принципа на действие на слънчевите колектори, но не всички знаят от какво са направени те. Една от водещите компании предлагащи тези алтернативни източници на енергия Емде Солар споделя с потребителите структурата им. А ето и съставните им части:
- Слънчеви колектори – обикновено се инсталират на покрива и събират топлина от слънцето
- Буферен съд – голям съд, в който се държи водата, която ще се затопля. Обикновено вместимостта му е между 200 и 400 литра.
- Малък съд, който предпазва течността от замръзване. Там се съхранява течността от тръбите на колектора, когато помпата е изключена.
- Температурен датчик – следи за температурните стойности на течността по тръбите на колектора и тази в буферния съд, когато тази в колектора е по-висока автоматично изключва системата
- Циркулационна помпа – изпомпва водата и тя циркулира през тръбите на вашите колектори с Heat Pipe технология и се затопля. Оттам поема към топлообменника, който отдава топлината на буферния съд. Охладената вода се връща отново в колектора и цикъла започва отново.
- Уред за измерване на дебита – оптимизира количеството вода, което циркулира, така че топлината да се разпределя рационално към буферния съд.
- Тръби и изолация – един от най-важните елементи за всички слънчеви колектори, независимо дали са с Heat Pipe технология или с термосифон. Препоръчвам ви тръбите да са медни, защото медта е много добър топлообменник. Ако изберете такива тръби обаче трябва и изолацията ви да е много добра.
Как да изберем подходящата система за нас?
Ако искате да си инсталирате слънчеви колектори с термосифон трябва предварително да сте си отговорили на следните въпроси:
- Къде ще поставите колектора – гледайте да е към южната страна и да е над буферния съд.
- Трябва ли да бъде поставен под определен ъгъл – препоръчваме ви наклона да бъде с 10 градуса по-голям от географската ширина, на която се намирате.
- Какво става вечерта или когато времето е облачно – обикновено буферния съд задържа топлината поне за 24 часа. Ако обаче например през зимните месеци се случи така, че всяка седмица е облачно е добре да имате алтернативен източник на енергия, като ток или газ, който да затопля водата в буферния ви съд.
- Какъв трябва да е размера на буферния съд – зависи колко топла вода ви е необходима на ден, но обикновено около 200 литра е достатъчно.
Научете повече за тях от http://www.emde-solar.com/модели/слънчев-колектор-термосифон