Изкуственият интелект (AI) революционизира различни индустрии, от електронната търговия до здравеопазването и селското стопанство. Той автоматизира процесите, повишава производителността и отваря нови области за въображение. AI е ценен инструмент за създателите за ускоряване на проектирането на прототипи и извършване на анализ на данните. Но може ли AI да замени хората в тази сфера?
Какво е AI?
Изкуственият интелект (AI) обхваща цифрови системи, които симулират процесите на човешкия интелект и изпълняват съответните задачи. AI технологията имитира човешкото мислене, учение и способности за вземане на решения за автоматизиране на задачи, анализиране на данни и решаване на проблеми.
AI включва различни технологии, включително машинно обучение, дълбоко обучение, обработка на естествен език и компютърно зрение. Те позволяват на компютрите да разпознават модели, да правят прогнози и да предоставят интелигентни отговори. Нищо чудно, че AI се превърна в основен инструмент в различни индустрии, като здравеопазване, финанси и транспорт.
Така че нека да разгледаме как AI работи в дизайна.
Приложения на AI в дизайна
AI оказва значително влияние върху творческата индустрия, но дали графичните дизайнери ще бъдат заменени от AI? Например AI помага на работещите в областта на знанието да произвеждат прототипи по-бързо. Освен това предлага опции и обяснява как можете да подобрите дизайна.
В резултат на това за такива специалисти е по-лесно да персонализирате своята продукция. Няколко примера за това като AI се прилагат следните в творческия сектор са:
Автоматично изработване на оформления и цветови схеми
Дизайнерите често използват инструменти, базирани на AI, за автоматично създаване на оформления и цветови палитри. Генераторите на цветови палитри, базирани на изкуствен интелект, машинно обучение и дълбоко обучение, помагат на създателите да създадат зашеметяващи дизайни, които показват внимателно подбрани цветове.
AI инструментите стимулират опитите на творческите работници да избират необходимите нюанси с помощта на цветни колела. В резултат на това те имат повече време да се посветят на задачите, които изискват човешко въображение и нестандартно мислене.
Персонализиране на потребителския опит
Чрез изследване на потребителските данни и поведение, изкуственият интелект персонализира потребителския опит. Въз основа на това знание създателите създават по-фокусирани и ефективни дизайни, които работят по изискванията и предпочитанията на потребителите.
Прогнозиране на бъдещи тенденции в дизайна
AI може да предвиди нуждите и очакванията на клиентите точно, да използва специфични данни за клиентите, да ускори обработката и да подпомогне запазването на нововъзникващите тенденции. Използвайки AI за очакване на бъдещи тенденции, креативните професионалисти създават проекти, които е вероятно да бъдат ангажирани с потребителите.
Анализиране на съдържанието за четливост, добавя krasimirsimov.com
Лошата четливост плаши потребителите. Искате хората лесно да разбират интерфейса. Следователно, един от най-важните елементи за използване е колко ясен е вашият подход. Изкуственият интелект помага за създаване на по-всеобхватно съдържание, като го оценява и предлага подобрения.
Създаване на преживявания с добавена реалност
Подобряването на потребителското изживяване в различни сценарии става възможно чрез използване на AI за увеличаване на по-сложните преживявания с добавена реалност. Непрекъснатото развитие на AI ще бъде от полза за творческата индустрия. С това като стават всички по-усъвършенствани, илюстраторите получават повече възможности за създаване на по-ефективни и индивидуализирани дизайни. И така, AI замества ли графичните дизайнери?
Ще бъдат ли дизайнерите заменени от AI?
Краткият отговор е „не“. Докато AI автоматизира някои процеси, като например разработване на оформления или цветни схеми, тази технология едва ли ще замени решаването на проблеми, критично мислене и творчески способности на дизайнерите.
AI не може напълно да имитира фокуса върху човека гледна точка на творческите професионалисти и да прави естетически избори, които влияят на потребителското изживяване.
Някак обсъдим ограниченията на AI приложенията в творческата индустрия, които ни карат да вярваме, че AI не може да замени дизайнерите.
AI не е истински креативен
AI създава концепции въз основа на модели и данни. Това означава, че неговият резултат е комбинация от съществуващи идеи, а не оригинален продукт. AI е изграден върху „кристализиран интелект“ или знания, научени от предишен опит, опит и върху обучение ограничен набор от данни. Представете си дете, което играе със старо списание: то може да сглоби много колажи от него, но това пак ще бъде картина, направена от стара хартия.
За разлика от тях хората-дизайнери могат да проявят въображение и да разработят уникални варианти, които се отличават от AI технологиите. За разлика от AI интелигентността, гъвкавите условия на креативните професионалисти им позволяват да разсъждават, да нарушават границите, да променят и манипулират уникална информация в реално време.
AI не може да интерпретира контекста
AI е добър в грубото симулиране на оформлението на продуктите на UX дизайнерите. Всичко пак му липсва контекстът на проекта, освен ако последният не знае под някаква форма. Освен това AI няма емпатия или иновативни способности за решаване на проблеми, за да предложи субективни или привидно нелогични опции. Машините все още не могат да надминат хората в разбирането и тълкуването на контекста. По този начин можете да произведете дизайни, несвързани с тяхното предназначение.
Сумата от визуална работа сама по себе си не представлява UX дизайн. Създателите са умели да разбират контекста на нуждите и целите на своите клиенти, целевата аудитория и културното и историческо значение на дизайнерските елементи. С пълното познаване на изискванията на клиентите, търговските цели и техническата работоспособност, дизайнерите имат многопрофилен поглед върху продукта.
AI човешки надзор
AI може да създава проекти само въз основа на насоките и данните, които получават. Вече споменахме, че възможностите на AI моделите са ограничени от данните за обучение и входните данни, които получавате. Човешките оператори осигуряват последното. Една машина не може да вземе самостоятелно решенията или да промени траектора си в отговор на нова информация, освен ако не е заповядано да го направите.
От друга страна, хората-дизайнери променят и адаптират своите процеси, както е необходимо, за да създадат висококачествена естетика. Освен това създаване на визуални елементи, които отговарят на изискванията на потребителите, изисква задълбочено разбиране на техните умствени модели, емоции и поведение. Това изисква емпатия, оригиналност и способност да виждаме нещо по различен начин – всички умения, които липсват на AI.
AI не може да комуникира
Ефективната комуникация клиент-заинтересовани страни е от съществено значение за творческия процес. На пръв поглед това не постига веднага нашите основни цели: проектиране, разработване и доставяне на цифрови продукти. Дизайнерите обаче често трябва да предават сложни идеи и концепции на клиенти, заинтересовани страни и колеги.
AI може да произвежда дизайни, но не може успешно да комуникира тези творения на другите. Например, спорете и убеждавайте, защото определеното оформление е по-добро. Като дизайнерите предоставят уникални умения, включително комуникация човек-човек (която често не е 100% рационална и логична), изкуственият интелект едва ли ще бъде заменен изцяло.
Резюме
И така, ще замените ли AI дизайнерите? Творческите професионалисти намират AI за полезен инструмент за подобряване на вашата производителност. Трябва обаче да се коментира като допълнение, а не като заместител. AI никога няма да замени напълно човешкия интелект. И всички пак, дизайнерите, опитни в прилагането му, могат да имат конкурентно предимство пред тези, които не са.