Остър хепатит Б: Това е заболяване, което обикновено се проявява през първите шест месеца. Възможно е инфекцията от остро заболяване да премине в хронично.
Хроничен хепатит Б: Това е постоянно дългосрочно състояние, при което вируса на хепатит Б, остава в тялото на човека.
Симптоми на хепатит Б
Симптомите при остър хепатит Б могат да включват: треска, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане, болки в стомаха, потъмняване на урината, болки в ставите, жълтеникаво оцветяване на кожата и др.
Статистически данни
Въпреки официалния брой на регистрираните случаи на хепатит Б, действителния брой на заразените хора е много по-голям. Много от тях нямат симптоми и не знаят, че са заразени и не търсят медицинска помощ. Хепатит Б се предава чрез телесни течности като кръв, сперма и др. Заразяването може да стане по време на дейности като: раждане, секс със заразен партньор, споделяне на игли или спринцовки, споделяне на самобръсначки или четки за зъби, директен контакт с кръвта от рана на заразен човек и др. Въпреки, че всеки може да стане жертва на това заболяване, някои хора са изложени на по-голям риск като например:
– Секс със заразен човек;
– Наличието на множество сексуални партньори;
– Наличието на болести предавани по полов път;
– Хомосексуални връзки;
– Инжектиране на наркотици;
– Съжителство с човек, който е заразен с вируса на хепатит Б;
– Бебета родени от заразени майки;
– Пациенти на хемодиализа;
Най-добрия начин за предотвратяване на хепатит Б е чрез получаване на ваксина. Тя е безопасна и ефективна. Представлява поредица от няколко приема, които стимулират естествената имунна система на човека. След това организма произвежда антитела, които го защитават от вируса. Тези антитела се съхраняват в организма и се борят с инфекцията, ако човек е изложен на зараза с вируса на хепатит Б.