Пластична изразност в дизайна на дрехи
Дори при плътно прилепнала към тялото дреха различната повърхност или различната плътност на материята създават специфична пластична изразителност. Дизайнерът контролира формите, изгражда обемите, подбира материалите, изграждайки единна пластична композиция. Пластиката е сред основните средства за изявяване и подчертаване на едни или други форми от човешкото тяло, като позволява отделни зони да придобиват обем, а други да губят от своята маса. Остри, начупени ъгли или плавни извивки в местата на преход създават различно усещане за обем и маса в конкретна композицията. Имайки конкретна форма, всеки отделен обем притежава специфични формообразуващи характеристики, които са свързани и с материите, и с конструкцията. Той може да носи както прави и остро начупени линии в един случай, така и богати, плавни естествени извивки в друг. Меко падащите, драпирани в определен ритъм леки материи очевидно се различават като пластична изразност от хаотично, по-грубо и свободно драпираната тъкан.
Различни от гънките на драпериите, ясно очертаните загладени плисета могат да бъдат както фини и елегантни, така и много по строги и монументални в зависимост от своя обем. Спираловидно увита около човешкото тяло тъкан създава обем с различен характер в зависимост от нейните форми, обема на диплите, тяхното количество и посоката на движение.
Спираловидно драпиран елемент или елементи обаче могат да се появят и като самостоятелни обеми, вписани в общата композиция. В зависимост от мащаба те присъстват като малки, чисто декоративни релефни форми, но ако придобият обем се превръщат в много по-категоричен пластичен акцент. Изборът на материали с конкретни пластични качества е основно средство за обогатяване на пластическата изразност при дрехите. Плътните и твърди материи осигуряват необходимите определен проект обобщеност и конкретност на формите. Ако се търсят повече нюанси и по-богат и раздвижен релеф, се подбират меки и подвижни тъкани.
Цялостното тактично решение може както да следва естествените форми на тялото, така и да бъде подведено в посока, създаваща много различна от характерната за човешката фигура визия.
Източник: РАБОТНИ ОБЕЛЕКЛА БГ